Projekt indokoltsága

A projekt megvalósítója a támogatás igénylője, azaz Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata. A szervezet által ellátandó kötelező és önként vállalt közfeladatokat a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény szabályozza. A feladatok finanszírozását az önkormányzat költségvetése biztosítja, mely az államháztartás részét képezi. A tevékenységek között kiemelendő a településfejlesztés, településrendezés, a településüzemeltetés, a helyi adókkal, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok ellátása, mivel ezek egytől egyig erős kapcsolatban állnak a település gazdaságának fejlesztésével.A Hódmezővásárhelyi Ipari park területe még nem épült be teljes mértékben, de szabad területei már elfogytak (tulajdonba kerültek), bővítése szükségessé vált. Az iparterület elérhetősége jónak mondható, sőt az elkövetkezendő évek fejlesztései az Ipari Park megközelítését még ideálisabbá fogják tenni mind a munkavállalók, mind a szállítmányozás szempontjából. A település és a térség rendelkezik munkaerő tartalékkal, valamint a közmunkaprogramban résztvevők versenyszférába történő visszavezetésére is pozitív hatással lehetne a bővülő Ipari Park. A növekvő munkaerőigény helyben tarthatná és visszacsábíthatná a településre a képzett fiatalokat. Multiplikatív hatásként a betelepülő új vállalatok bővülő szolgáltatáspalettát is magukkal vonzhatnának a településre. A jelenlegi Ipari Park bővítésével az ipar zavaró hatású externáliái (pl. zaj, forgalom, szaghatások) hosszú távon egy helyre, a lakóterületektől távol koncentrálódhatna. Az ipari területek koncentrálódásával a település egyik legfőbb gazdasági zónájává válna a terület, mely további telephely-fejlesztéseket generálhatna a település dél-keleti területén. Az iparterület fejlesztése megkönnyíti a térségben található kis- és középvállalkozások telephelyhez jutását, bővítési szándékuk megvalósulását is, illetve hozzájárulhat a vállalkozói kedv növekedéséhez.


Az önkormányzat a korábbiakban is nagy gondot fordított a megfelelő vállalkozói környezet és infrastruktúra megteremtésére. A helyi gazdaságfejlesztési folyamat egyik fontos állomását az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium által kiírt Ipari Park cím elnyerésére szóló pályázat jelentette, melynek eredményeként 1998. június 3-tól kezdődően Hódmezővásárhely MJV Önkormányzata az Ipari Park cím viselésére jogosult.

Az elérhető pályázati források kihasználásával a város fokozatosan kiépítette az ipari park infrastruktúráját. Első lépésként, 1999-ben kiépült az első feltáró útszakasz (950 m hosszúságban), majd 2002-ig az ipari park vízellátása, a szennyvíz- és csapadékvíz-elvezetése és a gázvezeték-hálózata is megvalósult. 2004- ben elkészült az Ipari Parkban egy újabb feltáró út (355 m hosszúságban), mellyel egy időben a csapadékvíz elvezető rendszer is továbbfejlesztésre került. Ezek után 2007-ig további kisebb infrastrukturális beruházások történtek. 2009-ben egy újabb útszakasz átadása révén tovább javult az ipari park elérhetősége, illetve 2015-ben a 4415. sz. összekötő út felújításával a Magyar Állam is hozzájárult az infrastruktúra-fejlesztéshez. Ezen felül az ipari parkba települő vállalkozások számos kedvezményben is részesültek az Hódmezővásárhely önkormányzatának jóvoltából:

Másrészt az ipari parkba települő vállalkozások több kisebb-nagyobb vonzótényezőt jelentő szolgáltatásban is részesülhettek és részesülhetnek. Ezek közé tartozott a beruházással és a vállalkozás beindításával kapcsolatos gyorsított adminisztratív és hatósági ügyintézés; a pénzügyi, jogi, műszaki tanácsadás; a postai, irodai, helyi étkeztetési, kiskereskedelmi és közlekedési szolgáltatások; és a területőrzés. Az önkormányzat gazdaságfejlesztési tevékenységét elismeréssel is honorálták. 2016-ban Hódmezővásárhely nyerte el az Ipari Parkok Versenyképességi különdíját, melyet a térségi agrárfejlesztésben elért sikereinek köszönhetően érdemelt ki a város.

Jelenleg az említett kedvezmények már nem elérhetőek. Napjainkban az önkormányzat a Helyi vállalkozások munkahelyteremtő támogatásáról szóló 25/2015. (XI. 11.) önkormányzati rendeletben foglaltak alapján segíti a vállalkozások fenntartható működését, betelepülését és bővítését. A mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogató rendelet több elemet is tartalmaz. 500 000 ft/fő vissza nem térítendő támogatást ígér az alkalmazotti létszámot bővítő vállalkozásoknak. Ezen felül Hódmezővásárhely változó összegű munkahelymegtartó támogatást nyújt a likviditási problémával küzdő cégeknek, valamint maximum 60 millió forintos támogatással segíti a vállalkozások infrastrukturális fejlesztését, amennyiben az a munkahelymegőrzést szolgálja. A település minden esetben részletesen megszabja a támogatások feltételeit.

Az 1999 óta működő ipari parkban az önkormányzat 2016 év végi adatai alapján 87 vállalkozás működik. A jellemzően nem egy ipari szegmensben tevékenykednek, a gyártás, a kereskedelem, szállítmányozás, raktározás keretein belül egészen széles palettát mutat fel tevékenységi körük,, illetve elenyésző számban egyéb szolgáltató cégek is megtalálhatóak a vállalkozások területen.


A gazdaságfejlesztéssel kapcsolatosan széleskörű konzultáció zajlott a városban 2015 folyamán. A Vásárhely 2020 – konzultáció a gazdaságfejlesztésről című konzultációsorozat által a teljes lakosság meg lett szólítva és a megkérdezettek negyede véleményt is nyilvánított a témakörben . A válaszok alapján fontos feladata lesz az önkormányzatnak a munkahelyteremtés, a kis- és középvállalkozások támogatása, illetve a helyi termékek vásárlásának ösztönzése. Infrastruktúra fejlesztés tekintetében a déli ipari elkerülő út kiépítésének igénye jelent meg kiemelendő elemként. A válaszadások alapján az ipari park fejlesztése sok szempontból támogatni fogja a lakosság igényeit, ugyanis a projekt sikeres megvalósítását követően az ipari parkban számos új vállalkozás telepedhet le, bővítheti kapacitásait és mindebből kifolyólag teremthet új munkahelyeket. A kis-és középvállalkozások egy részének jelentős segítséget jelenthet a kiépített infrastruktúrával, jó közlekedési kapcsolatokkal rendelkező területek bérbeadása, illetve értékesítése.

2016-ban Hódmezővásárhely önkormányzata - az ipari park nevében - együttműködési szerződést kötött a Szegedi Tudományegyetemmel. Ez a mellett, hogy az ipari parkot tudományos és technológiai parkká avanzsálta megnevezésében, egy új korszak kezdetét is jelentheti, ha sikerül kibontakoztatni az együttműködést. Ez a későbbiekben komoly versenyelőnyt is jelenthet más ipari parkokkal szemben. A Hódmezővásárhelyi Ipari Park a tudományos és fejlesztési területen tevékenykedő vállalatok kiemelkedő célpontja lehet.